- 2.8750 in Inside Diameter
- Cylindrical Bore
- Standard Duty
- Set Screw Locking
| Inner Ring Width | 3.063 in, 77.8 mm |
| Outer Ring Width | 1.181 in, 30 mm |
| I.D. | 2.875 in |
| Material | Bearing Steel |
| Duty | Standard-Duty |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Series | UC |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Weight | 5.093 LB |
| EAN or UPC | 12001067697054 |

