- 2.9375 in Inside Diameter
- Cylindrical Bore
- Medium Duty
- Set Screw Locking
| Bore Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Series | UCX |
| Outer Ring Width | 1.26 in, 32 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 2.9375 in, 74.613 mm |
| Rolling Element | Ball |
| Inner Ring Width | 3.252 in, 82.6 mm |
| Weight | 7.12 LB |
| EAN or UPC | 12001069707980 |

