- Special Bore
- 1.5059 in Inside Diameter
- 5.1181 in Outside Diameter
- Bearing Steel
| Bore Type | Special |
| Seal Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Series | Roller bearings Idler roll |
| O.D. | 5.1181 in, 130 mm |
| Temperature Range [Max] | 300 °F |
| Material | Bearing Steel |
| Seal Type | Contacting Seal |
| Inner Ring Width | 1.6929 in, 43 mm |
| Outer Ring Width | 1.1024 in, 28 mm |
| Lubricant | Grease |
| I.D. | 1.5059 in, 38.250 mm |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Weight | 5.93 LB |
| EAN or UPC | 12001069624652 |

