- Special Bore
- 1.7560 in Inside Diameter
- 5.1181 in Outside Diameter
- Bearing Steel
| Temperature Range [Max] | 300 °F |
| Bore Type | Special |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Lubricant | Grease |
| Seal Type | Contacting Seal |
| Inner Ring Width | 1.8898 in, 48 mm |
| I.D. | 1.7560 in, 44.602 mm |
| O.D. | 5.1181 in, 130 mm |
| Outer Ring Width | 1.2598 in, 32 mm |
| Series | Roller bearings Idler roll |
| Seal Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| Weight | 5.512 LB |
| EAN or UPC | 12001069624416 |

