- Steel Nilos Ring for 565 Series Tapered Roller Bearing
- 2 3/4" Bearing ID x 5" Bearing OD
- Outer Ring Sealing
| Type of Sealing | Outer Ring Sealing |
| Bearing Bore | 2 3/4 in |
| Seal Thickness | 0.02 in |
| Seal O.D. | 4.76 in |
| Seal I.D. | 2.75 in |
| Bearing Series | 565 Series |
| Type of Bearing | Tapered Roller Bearing |
| Bearing O.D. | 5 in |
| Material | Steel |
| Weight | 0.086 LB |
| EAN or UPC | 7316578010888 |

