- Radial Shaft Seal
- 254 mm Shaft Diameter
- 298.45 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 298.45 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Non-Split |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Design | Assembled Design |
| Shaft Dia. | 254 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS1 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 4.258 LB |
| EAN or UPC | 85311112949 |

