- Radial Shaft Seal
- 254 mm Shaft Diameter
- 304.8 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 254 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Housing Bore Dia. | 304.8 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS3 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Assembled Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Weight | 4.327 LB |
| EAN or UPC | 85311113038 |

