- Radial Shaft Seal
- 279.4 mm Shaft Diameter
- 311.15 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS3 |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 279.4 mm |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 311.15 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 4.408 LB |
| EAN or UPC | 85311115636 |

