- Radial Shaft Seal
- 279.4 mm Shaft Diameter
- 330.2 mm Housing Bore Diameter
- 20.65 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 330.2 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Assembled Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 279.4 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Construction | HDS2 |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 4.408 LB |
| EAN or UPC | 85311889759 |

