- Radial Shaft Seal
- 292.1 mm Shaft Diameter
- 324.154 mm Housing Bore Diameter
- 15.875 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 324.154 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 10 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 292.1 mm |
| Seal Design | Assembled Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 1.609 LB |
| EAN or UPC | 85311117012 |

