- Radial Shaft Seal
- 292.1 mm Shaft Diameter
- 342.9 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 10 psi |
| Construction | HDS2 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 342.9 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 292.1 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 4.961 LB |
| EAN or UPC | 85311117418 |

