- Radial Shaft Seal
- 295.275 mm Shaft Diameter
- 333.375 mm Housing Bore Diameter
- 17.475 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 333.375 mm |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Seal Design | Assembled Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 295.275 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Weight | 4.849 LB |
| EAN or UPC | 85311172226 |

