- Radial Shaft Seal
- 304.8 mm Shaft Diameter
- 336.55 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Shaft Dia. | 304.8 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Construction | HDS3 |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 336.55 mm |
| Seal Design | Assembled Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 4.891 LB |
| EAN or UPC | 85311118262 |

