- Radial Shaft Seal
- 304.8 mm Shaft Diameter
- 342.9 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 10 psi |
| Housing Bore Dia. | 342.9 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Shaft Dia. | 304.8 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Assembled Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 4.961 LB |
| EAN or UPC | 85311118293 |

