- Radial Shaft Seal
- 304.8 mm Shaft Diameter
- 355.6 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 355.6 mm |
| Shaft Dia. | 304.8 mm |
| Construction | HDS2 |
| Seal Design | Assembled Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Lugs |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 5.111 LB |
| EAN or UPC | 85311118620 |

