- Self-Aligning Bearing Type
- 55 mm Inner Diameter
- 100 mm Outer Diameter
- 21 mm Width
| Rows of Balls | Multi |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Lubricant | Solid Oil |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Outer Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 55 mm |
| O.D. | 100 mm |
| Cage Material | Non-Metallic |
| Radial Internal Clearance | Group N |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Relubrication Feature | Without |
| Inner Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 1.592 LB |
| EAN or UPC | 7316570504194 |

