- Radial Shaft Seal
- 317.5 mm Shaft Diameter
- 381 mm Housing Bore Diameter
- 20.65 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Bonded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 317.5 mm |
| Housing Bore Dia. | 381 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS1 |
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 5.411 LB |
| EAN or UPC | 85311119931 |

