- Radial Shaft Seal
- 323.85 mm Shaft Diameter
- 368.604 mm Housing Bore Diameter
- 17.475 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 15 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 323.85 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 368.604 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS2 |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Design | Molded Design |
| Weight | 2.676 LB |
| EAN or UPC | 85311120395 |

