- Radial Shaft Seal
- 330.2 mm Shaft Diameter
- 381 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 15 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 381 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Shaft Dia. | 330.2 mm |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS2 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 5.411 LB |
| EAN or UPC | 85311121033 |

