- Radial Shaft Seal
- 349.25 mm Shaft Diameter
- 400.05 mm Housing Bore Diameter
- 20.65 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 15 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 400.05 mm |
| Shaft Dia. | 349.25 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 5.924 LB |
| EAN or UPC | 85311122818 |

