- Radial Shaft Seal
- 355.6 mm Shaft Diameter
- 406.704 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 355.6 mm |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Molded Design |
| Housing Bore Dia. | 406.704 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 15 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 4.636 LB |
| EAN or UPC | 85311123570 |

