- Radial Shaft Seal
- 368.3 mm Shaft Diameter
- 406.4 mm Housing Bore Diameter
- 17.48 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 406.4 mm |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Molded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS2 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 368.3 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 5.994 LB |
| EAN or UPC | 85311124423 |

