- Radial Shaft Seal
- 368.3 mm Shaft Diameter
- 406.704 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 368.3 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 406.704 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Design | Molded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Construction | HDS2 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 3.283 LB |
| EAN or UPC | 85311124461 |

