- Radial Shaft Seal
- 381 mm Shaft Diameter
- 419.1 mm Housing Bore Diameter
- 17.48 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS2 |
| Shaft Dia. | 381 mm |
| Housing Bore Dia. | 419.1 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 6.144 LB |
| EAN or UPC | 85311125413 |

