- Radial Shaft Seal
- 392.99 mm Shaft Diameter
- 444.55 mm Housing Bore Diameter
- 18.01 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS1 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 10 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Shaft Dia. | 392.99 mm |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 444.55 mm |
| Weight | 5.923 LB |
| EAN or UPC | 85311126564 |

