- Radial Shaft Seal
- 393.7 mm Shaft Diameter
- 428.63 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 393.7 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 428.63 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS2 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 6.254 LB |
| EAN or UPC | 85311126618 |

