- Radial Shaft Seal
- 393.7 mm Shaft Diameter
- 428.63 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 428.63 mm |
| Shaft Dia. | 393.7 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 15 psi |
| Weight | 6.254 LB |
| EAN or UPC | 85311126625 |

