- Radial Shaft Seal
- 393.7 mm Shaft Diameter
- 428.63 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS3 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Pressure | 15 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 428.63 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Shaft Dia. | 393.7 mm |
| Weight | 6.254 LB |
| EAN or UPC | 85311126632 |

