- Radial Shaft Seal
- 396.875 mm Shaft Diameter
- 435.278 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 10 psi |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 396.875 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Bonded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Housing Bore Dia. | 435.278 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 5.813 LB |
| EAN or UPC | 85311127035 |

