- Radial Shaft Seal
- 39.7 mm Shaft Diameter
- 64.29 mm Housing Bore Diameter
- 7.239 mm Width
description
- External lip seals. Designs press-fit on shaft or spindle with sealing element contacting bore. Spring-loaded styles to handle retention of fluid are also available. All styles may be used with lip facing outward to exclude dirt and permit flushing bearing and seal cavities from within. Commonly used in agricultural equipment.
| Lip Type | External Lip Seal w/Spring |
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 500 ft/min |
| Construction | X15 |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 64.29 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | Dirt Exclusion and Fluid Retention |
| Pressure | 3 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spring Material | None |
| Shaft Dia. | 39.7 mm |
| Lip Style | External |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.010@500 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Weight | 0.094 LB |
| EAN or UPC | 85311015899 |

