- Radial Shaft Seal
- 400.05 mm Shaft Diameter
- 438.15 mm Housing Bore Diameter
- 17.48 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 400.05 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Housing Bore Dia. | 438.15 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS2 |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Pressure | 15 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 5.853 LB |
| EAN or UPC | 85311127202 |

