- Radial Shaft Seal
- 406.4 mm Shaft Diameter
- 444.5 mm Housing Bore Diameter
- 17.48 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 15 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Molded Design |
| Housing Bore Dia. | 444.5 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Construction | HDS3 |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 406.4 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 5.923 LB |
| EAN or UPC | 85311127684 |

