- Radial Shaft Seal
- 406.4 mm Shaft Diameter
- 444.5 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 15 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS2 |
| Housing Bore Dia. | 444.5 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 406.4 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 5.923 LB |
| EAN or UPC | 85311127707 |

