- Radial Shaft Seal
- 412.75 mm Shaft Diameter
- 457.2 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS1 |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 457.2 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Bonded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 412.75 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 6.073 LB |
| EAN or UPC | 85311128483 |

