- Radial Shaft Seal
- 425.45 mm Shaft Diameter
- 463.55 mm Housing Bore Diameter
- 17.48 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 425.45 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Pressure | 15 psi |
| Construction | HDS2 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 463.55 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 6.153 LB |
| EAN or UPC | 85311129008 |

