- Radial Shaft Seal
- 438.15 mm Shaft Diameter
- 476.25 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 438.15 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS2 |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 476.25 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 6.303 LB |
| EAN or UPC | 85311129756 |

