- Radial Shaft Seal
- 457.2 mm Shaft Diameter
- 495.3 mm Housing Bore Diameter
- 17.48 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 457.2 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Construction | HDS1 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Nitrile |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.093 |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Non-Split |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 495.3 mm |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 7.911 LB |
| EAN or UPC | 85311130776 |

