- Radial Shaft Seal
- 457.2 mm Shaft Diameter
- 501.65 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 457.2 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 501.65 mm |
| Weight | 7.991 LB |
| EAN or UPC | 85311130875 |

