- Radial Shaft Seal
- 457.2 mm Shaft Diameter
- 508 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 15 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Shaft Dia. | 457.2 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Housing Bore Dia. | 508 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 8.123 LB |
| EAN or UPC | 85311131063 |

