- Radial Shaft Seal
- 457.2 mm Shaft Diameter
- 508 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 457.2 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 508 mm |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 15 psi |
| Construction | HDS2 |
| Weight | 8.061 LB |
| EAN or UPC | 85311131094 |

