- Radial Shaft Seal
- 457.2 mm Shaft Diameter
- 508 mm Housing Bore Diameter
- 31.75 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 457.2 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 508 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Non-Split |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 10 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Bonded Design |
| Weight | 8.058 LB |
| EAN or UPC | 85311131117 |

