- Radial Shaft Seal
- 466.73 mm Shaft Diameter
- 508 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 466.73 mm |
| Housing Bore Dia. | 508 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Nitrile |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Non-Split |
| Weight | 8.123 LB |
| EAN or UPC | 85311131612 |

