- Radial Shaft Seal
- 469.9 mm Shaft Diameter
- 520.7 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 520.7 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 469.9 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Design | Molded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 8.211 LB |
| EAN or UPC | 85311131926 |

