- Radial Shaft Seal
- 476.25 mm Shaft Diameter
- 514.35 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 514.35 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS3 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 476.25 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 8.141 LB |
| EAN or UPC | 85311132114 |

