- Radial Shaft Seal
- 476.25 mm Shaft Diameter
- 520.7 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 476.25 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 520.7 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS1 |
| Lip Type | Non-Split |
| Weight | 9.273 LB |
| EAN or UPC | 85311132121 |

