- Radial Shaft Seal
- 479.425 mm Shaft Diameter
- 524.205 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 479.425 mm |
| Housing Bore Dia. | 524.205 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Weight | 9.314 LB |
| EAN or UPC | 85311132244 |

