- Radial Shaft Seal
- 482.6 mm Shaft Diameter
- 520.7 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Housing Bore Dia. | 520.7 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 482.6 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 9.273 LB |
| EAN or UPC | 85311132411 |

