- Radial Shaft Seal
- 507.568 mm Shaft Diameter
- 559.13 mm Housing Bore Diameter
- 15.875 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 507.568 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS3 |
| Seal Design | Molded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 559.13 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 15 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 9.723 LB |
| EAN or UPC | 85311161121 |

