- Radial Shaft Seal
- 508 mm Shaft Diameter
- 558.8 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Bonded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 558.8 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS1 |
| Shaft Dia. | 508 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temp Description | w/6 Lugs |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Non-Split |
| Weight | 9.723 LB |
| EAN or UPC | 85311133661 |

