- Radial Shaft Seal
- 200 mm Shaft Diameter
- 238 mm Housing Bore Diameter
- 19 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS1 |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 200 mm |
| Housing Bore Dia. | 238 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Non-Split |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Seal Design | Assembled Design |
| Weight | 3.325 LB |
| EAN or UPC | 85311087285 |

